Poród jest wyjątkowym momentem w przypadku każdej rodziny. Wszyscy jej członkowie od wielu miesięcy przygotowują się do przyjścia na świat nowego domownika. Rodzice odpowiednio przygotowują pokój, by był dostosowany do potrzeb noworodka. Dziewięć miesięcy to przede wszystkim czas pełen wyrzeczeń dla matki.

Poważny błąd przy narodzinach dziecka

błędy lekarskie przy porodzieMusi ona zwracać szczególną uwagę na to, co je i pije, nie może palić papierosów czy przyjmować narkotyków. Powinna również wystrzegać się dużego wysiłku fizycznego, zwłaszcza pod koniec ciąży. Szczególnie ważne jest też wykonanie badań prenatalnych oraz regularne monitorowanie stanu zdrowia mamy oraz dziecka. Nawet wzorcowe zachowanie przez dziewięć miesięcy nie gwarantuje jednak, że stan zdrowia matki i dziecka po porodzie będzie właściwy. Może się bowiem zdarzyć, że lekarz odbierający poród popełni podczas niego błąd. Wbrew pozorom takich przypadków jest niestety sporo. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nienależyte ustalenie oraz kontrola stanu zdrowia mamy i dziecka przed porodem oraz w jego trakcie. Często lekarze nie chcą zwyczajnie słuchać rodzących kobiet, które narzekają na konkretne dolegliwości i bóle. Poród nie jest oczywiście przyjemny i wiąże się zazwyczaj z dużym wysiłkiem, zmęczeniem i bólem całego organizmu.

błędy lekarskie przy porodzieNie należy jednak lekceważyć wszelkich prób zwrócenia się o pomoc przez matki podczas porodu. Wielokrotnie zdarza się też, że lekarze odmawiają wykonania cesarskiego cięcia, nawet jeśli występują wskazania do takiego zabiegu. Również opóźnianie jego wykonania stanowi błąd lekarski. Może on też dotyczyć ginekologii chirurgicznej. Do skutków tego typu niedopatrzeń można zaliczyć uszkodzenie dróg moczowych, w tym przecięcie moczowodu czy uszkodzenie pęcherza moczowego. Zdarza się również wypadanie macicy, dość powszechne u kobiet jest też nietrzymanie moczu w wyniku porodu. Błąd lekarski przy porodzie może mieć różne konsekwencje. Często prowadzi on do uszkodzenia narządów i organów dziecka. Pomyłka lekarska może też powodować urazy noworodka: niedotlenienie okołoporodowe, porażenie mózgowe z powodu niedotlenienia, zachłyśnięcie się wodami płodowymi czy rozerwanie struktur śródczaszkowych. Rodząca kobieta może z kolei nabawić się urazów takich jak złamanie miednicy, powstanie przetoki odbytniczo-pochwowej, krwawienie z pękniętej macicy, a nawet jej wypadnięcie.

Warto w przypadku wystąpienia takich skutków błędów lekarskich zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Pomoże ona wówczas uzyskać nam należne odszkodowanie.