Jak wiadomo, przy sprzedaży produktów między dwoma przedsiębiorcami zawsze musi być wykonana faktura. Na niej widnieją nazwy obu podmiotów gospodarczych, lista towarów (nazwa, ilość, cena brutto, netto, podatek VAT), suma i sposób zapłaty. Na dole strony zwykle są miejsca na podpis lub przybicie pieczątki.

Dobry program do fakturowania

program do fakturDrukowany jest od razu oryginał i kopia faktury, jedna część zostaje u sprzedającego, a druga idzie do kupującego. Żeby jednak dało się przygotować fakturę to najpierw trzeba mieć do jej stworzenia odpowiedni program. Jaki program do faktur wybrać dla firmy? Na pewno powinien być on prosty w obsłudze i szybko działający. Nikt nie ma ochoty czekać aż program będzie się odpalał przez kilka minut, albo kiedy trzeba będzie w różnych sekcjach szukać odpowiedniej formuły. Intuicyjny program to taki, w którym wszystko jest jasne i przejrzyste, a sprzedający nie ma problemu z obsługą. Druga kwestia to wiedza na temat tego co taki program potrafi. Obecnie ważne jest przygotowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego, łączenie się z bazą GUS, czy z magazynem firmy. W ten sposób jednym programem można ,,załatwić” wiele rzeczy jednocześnie. Zasysanie danych przedsiębiorcy na podstawie NIP-u ułatwia szybkie przygotowanie dokumentu, bo nie trzeba danych przepisywać ręcznie.

program do fakturProgram musi dawać też opcję poprawiania faktury, czy wydawania jej kopii. Duże firmy o międzynarodowym zasięgu muszą zwracać uwagę na to, czy dany program pozwala na wystawienie faktury w innym języku i wykonanie zapłaty w różnych walutach. W ten sposób klient z Niemiec, czy Wielkiej Brytanii dostanie profesjonalnie przygotowaną fakturę w swoim języku i będzie wiedział ile wyniosą go zakupy w konkretnej walucie. Warto zaznaczyć, że istnieją programy darmowe i płatne. Te pierwsze zwykle mają szereg ograniczeń np. można wystawić tylko pięć faktur dzienne, czy też baza danych klientów musi być mniejsza niż sto podmiotów gospodarczych. Taki program można pobrać przez internet. Z kolei programy płatne mają więcej funkcji, są bardziej rozbudowane. Są wykorzystywane przez duże przedsiębiorstwa. Kończąc rozważania, dobry program do faktur powinien być intuicyjny i prosty w obsłudze. Musi działać szybko, niezawodnie, dawać wiele możliwości.

Dobry program może być też powiązany z systemami księgowymi, czy magazynowymi. Grunt to wybrać taki program, który będzie dopasowany do potrzeb naszej firmy. Nie zawsze to musi być najdroższy i najbardziej zaawansowany program dostępny na rynku, czasem starczy program darmowy online.