Gospodarka niemiecka jest ogromna i każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą chciałby czerpać z niej zyski. Niemcy są tuż za naszą zachodnią granicą, więc transport towarów jest ułatwiony. Dodatkowo odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej można wyjechać do Niemiec bez paszportu czy specjalnych pozwoleń.

Założenie firmy w Niemczech

założenie działalności gospodarczejNawet w szkole dzieci często uczą się niemieckiego, zatem znajomość języka nie jest problemem. Żeby jednak móc działać w Niemczech to potrzeba czegoś więcej niż jedynie znajomości języka i znalezienia odpowiedniej formy transportu. Czasem firma może wykonywać zlecenia na terenie Niemiec bez rejestracji – to na przykład firmy budowlane, które okazjonalnie mają budowy za granicą. Również firmy handlowe mogą wysyłać kurierem towar za granicę bez problemów. Nie wszystko jednak da się załatwić od ręki, czasem po prostu rozliczenia na terenie naszego zachodniego sąsiada są bardziej korzystne niż u nas. Wtedy warto rozważyć szybkie założenie działalności gospodarczej w Niemczech. Najlepiej jest się od razu zgłosić z tym problemem do ekspertów. Samodzielne załatwianie sprawy może potrwać bardso długo, a i tak nie mamy gwarancję, że nasz wniosek o rejestrację firmy zostanie odrzucony przez np. błędy proceduralne. Na spotkaniu z profesjonalistami przedstawimy wszystkie dokumenty firmowe oraz powiemy w jakim obszarze i jak dlugo chcemy działać.

założenie działalności gospodarczejNa przykład w branży budowlanej jeśli zlecenie trwa krócej niż dwanaście miesięcy to wystaczy minimum formalności i specjalne pozwolenie, inne niż wtedy kiedy zamierzamy działać dłużej niż rok. Ważne jest też to w jakiej branży się działa. W przypadku produktów spożywczych czy leków trzeba mieć rozeznanie w temacie ceł, przewożenia takich produktów za granicę, czy lokalnego prawa dotyczącego wyrobów chemicznych, niebezpiecznych, czy szybko psujących się. Kolejna kwestia to podatki – nikt nie chce płacić ich podwójnie. Dlatego też trzeba zaznajomić się z systemem prawnym, by rozliczać się tylko raz w wybranym kraju – w Niemczech lub w Polsce. Dobra firma doradcza z pewnością pomoże nam rozeznać się w tej kwestii i przygotuje stosowne dokumenty do złożenia w urzędach. Podsumowując, warto jest założyć firmę w Niemczech.

Można wtedy znacząco rozwinąć swoją działalność, zyskac nowe rynki zbytu, a także zaoszczędzić na rozliczeniach podatkowych i urzędowych. Szczególnie firmy z branży budowlanej, motoryzacyjnej, czy handlowej mają wielkie szanse powodzenia na rynku naszych zachodnich sąsiadów. To sektory gospodarki bardzo rozbudowane.