Każdy chciałby mieć na swoim koncie bankowym zawsze wystarczającą ilość gotówki, po to by płacić rachunki w terminie, móc kupować co się chce bez czekania na promocji, czy też żeby wyjechać na wymarzone egzotyczne wakacje. Niestety, mało kto jest w tak dobrej sytuacji finansowej. Na mniejsze wydatki można zaoszczędzić.

Zastrzyk gotówki – pożyczka

wzięcie pożyczki Co jednak w przypadku kiedy chcemy kupić dom, samochód, czy inną kosztowną rzecz? W takim przypadku niezbędne będą pożyczki. Są one dawane przez banki i inne instytucje finansowe. Trzeba jednak unikać para banków i podejrzanych firm pożyczkowych. Tam można dostać grubą gotówkę od ręki, wystarczy tylko przynieść dowód osobisty lub inny dowód tożsamości. Nie trzeba mieć dobrej historii kredytowej, można mieć inne zobowiązania do spłaty, jak również nie mieć stałej pracy. Takie instytucje żerują na nieświadomych klientach, którzy potrzebują pilnie gotówki. Lepiej jest poświęcić na otrzymanie kredytu nieco więcej czasu, zadbać o dokumenty i potwierdzenia, ale mieć pewność, że nie będziemy spłacać dwa razy tyle odsetek czy za każdy dzień zwłoki przy płaceniu rat będziemy płacić gigantyczne kary, sięgające nawet kilkuset złotych. Kolejna rzecz to rodzaje pożyczek.

gotówka - pożyczka Jeśli mamy zdolność kredytową to po prostu przyznawane są nam pieniądze, a my je spłacamy. Co jednak jeśli nie mamy zbyt wiele środków na koncie, ale jednak potrzebujemy kredytu? Wtedy rozwiązaniem jest korzystna pożyczki pod zastaw nieruchomości, samochodu, czy innej cennej rzeczy. Bank je wycenia i stwierdza ile może nam zaoferować. W przypadku płacenia kredytów nic się nie dzieje – dana rzecz zostaje nasza. Jeśli jednak przestaniemy spłacać pożyczkę to bank może zlicytować nasz dom czy auto i w ten sposób odzyskać pożyczone pieniądze. Co jeszcze warto wiedzieć o pożyczkach? Na pewno trzeba zobaczyć w umowie jak oprocentowane są raty, ile ich będzie i na jaką kwotę oraz co się stanie jeśli zapłacimy ratę po terminie (czy będą naliczane kary, a jeśli tak to, jakie i od jakiego spóźnienia). Trzeba sprawdzić ostateczną kwotę kredytu (czyli to, co dostaniemy i to, co będziemy spłacać). Szczególnie ważne są informacje podawane małym druczkiem na dole strony.

Kończąc rozważania, pożyczka to dobra rzecz, kiedy potrzebujemy pieniędzy. Wtedy możemy udać się do banku lub innej wiarygodnej instytucji finansowej z prośbą o kredyt. Warto wziąć pod uwagę pożyczki pod zastaw mieszkania czy pojazdu, bo często to jedyna droga do uzyskania finansowania, kiedy na koncie nie mamy wielu środków pieniężnych.

Kategorie: Finanse