Prawo pracy jest najważniejszym działem prawnym pod który podlegają wszystkie firmy i jej pracownicy. Jest ono bardzo złożone, a zmieniające się co roku czy częściej przepisy nie ułatwiają jego zrozumienia. Dla przeciętnej osoby, która nie miała styczności z zajęciami prawniczymi na pewno nie łatwo jest się odnaleźć w tej dziedzinie.

Firmowy prawnik i ważne zagadnienia

Prawnik dla firmyKruczki prawne, zawiłe sformułowania i odsyłanie do innych kodeksów również nie ułatwia sprawy. Również osoby prowadzące działalność gospodarczą nie zawsze dobrze znają się na prawie. Umowy jakie przygotowują nie są profesjonalne, regulamin sklepu internetowego jest nieprzejrzysty, a składki ZUS nie są płacone w terminie. Co zatem może zrobić ktoś, kto nie zna się na prawie, ale nie chce popaść z konflikt z nim? Z pewnością w takiej sytuacji przyda się firmowy prawnik. Jest to specjalista z dziedziny prawna, który oferuje stałą ochronę prawną. Oznacza to, ze zawsze możemy się do niego zgłosić po poradę, a on swoją pracę wykonuje w ramach abonamentu płaconego regularnie. Czym zajmie się prawnik w firmie?

Prawnik dla firmyPrzede wszystkim będzie on pisał różne umowy. Są to umowy o pracę dla pracowników, umowy między kontrahentami, klientami, czy umowy na wynajem pomieszczenia. W tym roku zmieniło się wiele przepisów odnośnie umów, na przykład wysokości płacy minimalnej. Przez to trzeba było dawać pracowniom rozwiązania poprzedniej umowy, a potem nowe umowy z wyższą stawką. Prawnik zajmie się także restrukturyzacją zatrudnienia, czy zwolnieniami grupowymi, tak by pracodawca i pracownicy byli zadowoleni. Może także reprezentować firmę w sporach z byłymi pracownikami domagającymi się wypłaty zaległego wynagrodzenia czy odszkodowania. Prawo pracy często wiąże się z prawem ubezpieczeń społecznych i prawem podatkowym. Ubezpieczenia społeczne, jak i inne składki urzędowe, mogą zostać zoptymalizowane. Do tego jest jednak potrzebna pomoc fachowego prawnika. Odnośnie podatków prawnik zwróci uwagę na rodzaje podpisywanych w firmie umów, jak również na strukturę przedsiębiorstwa. Czasem bardziej opłacalna jest zwykła działalność gospodarcza, a kiedy indziej zakładanie spółek. Również coraz więcej firm zatrudnia pracowników jako podwykonawca na kontraktach, dzięki czemu mogą liczyć na ulgi podatkowe.

Bez wątpienia zatrudnienie w firmie prawnika jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu będziemy mieli zawsze pod ręką kogoś, kto zna się na zawiłościach prawnych i ma pozytywny wpływ na rozwój naszego przedsiębiorstwa zgodnie z kodeksami. To pozwoli nam uniknąć wielu kłopotów.