Banki to potężne przedsiębiorstwa, które rocznie potrafią obracać miliardami złotych i przynosić milionowe przychody. Dzięki nim istnieją konta, na których trzymamy pieniądze, bankomaty do wypłacania środków, możemy wziąć kredyt na dom lub mieszkanie, czy też zainwestować pieniądze na lokacie.

Informacje zawarte w raporcie rocznym

raporty roczne bankówBanki są instytucjami zaufania publicznego, nawet jeśli są to banki pozostające w rękach prywatnych ( a nie państwowych). W związku z tym co roku publikowane są rzetelne raporty roczne banków. Raport taki pokazuje sytuację finansową banku w danym roku. Raporty tworzą biegli referencji, niezwiązani z bankiem, bo to mogłoby wpłynąć na ich ostateczną ocenę. Raporty zwykle są wielowymiarowe i bardzo rozbudowane. Każda kwestia musi być bardzo dokładnie umówiona. Pokazuje się jak wykresy się zmieniały w różnych kwartałach, są wykresy ogólne całoroczne, jak również można porównywać sytuację banku z poprzedniego roku do obecnego i snuć prognozy dotyczące możliwych przyszłych przychodów lub strat. Raport może zawierać takie zagadnienia jak adekwatność kapitałowa, opis roku obrotowego banku, sprawozdanie zarządu z działalności banku, informacje dotyczące ryzyka oraz kapitału bankowego, czy inne wybrane dane finansowe. Takie raporty publikowane są na stronie internetowej banku, więc każdy ma do nich dostęp.

raporty roczne bankówKto może z nich skorzystać? Na pewno każdy, choć przede wszystkim są to informacje dla specjalistów z dziedziny finansów i bankowości. To oni potrafią poprawnie zanalizować zastane dane i wiedzą, czy bank dobrze sobie radzi, czy też może mieć problemy z płynnością finansową. Jeśli bank jest częścią większej grupy kapitałowej to kiepski raport roczny może sugerować, że cała firma ma lub będzie miała problemy. Inwestorzy i udziałowcy powinni się wtedy zastanowić nad tym, czy kupować koleje akcje banku, czy też dalej inaczej wspierać jego działalność. Rzetelne raporty roczne banków są także ważną i potrzebną informacją dla zwykłego Kowalskiego. Jeśli planuje on zostawić pieniądze na długoterminowej lokacie, czy też wziąć kredyt hipoteczny na pięćdziesiąt lat to powinien to zrobić w banku, który dobrze sobie radzi i nie ma problemów z płynnością.

Jeżeli specjaliści uznali, że byłoby to działanie ryzykowne, może się nie zwrócić,a my stracimy pieniądze to lepiej jets poszukać innego banku, z lepszym raportem rocznym. Zawsze można skonsultować raporty roczne ze specjalistą od finansów i bankowości, żeby mieć pewność, że nasze oszczędności są bezpieczne na koncie lub lokacie, a kredyt zostanie przyznany.

Kategorie: Finanse